PTMEiAA Aktualności Konferencja LASER & Energy Day 2023

Aktualności

laser_and_energy_day_2023
25 września 2023

Konferencja LASER & Energy Day 2023

SPRAWOZDANIA

O laserach i nie tylko na konferencji Laser & Energy Day 2023

Innowacyjne terapie laserowe, zastosowanie laserów w stymulacji włosów czy techniki łączone – to wybrane tematy, jakie poruszono podczas minionej konferencji Laser & Energy Day. Wydarzenie odbyło się 16 września w hotelu Marriott w Warszawie, a zostało zorganizowane – jako drugie z cyklu spotkanie monotematyczne przez nasze Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Laseroterapia to jedna z najbardziej rozpowszechnionych kategorii wśród zabiegów wykonywanych w klinikach medycyny estetycznej. Wiązki lasera, przy doborze odpowiedniej technologii, pozwalają uporać się z trądzikiem, przebarwieniami, zmianami naczyniowymi oraz oznakami starzenia się skóry. Czy zastosowania technologii laserowych na tym się kończą? Nic bardziej mylnego! Doskonale pokazała to miniona konferencja Laser & Energy Day zorganizowana przez PTMEiAA, podczas której specjaliści nie tylko z Polski, ale wręcz całej Europy, omówili liczne wskazania do użycia laseroterapii i przedstawili innowacyjne metody stymulacji wzrostu włosów czy odmładzania twarzy.

Laser & Energy Day, czyli naukowo o laserach

Miniona konferencja była drugim z cyklu spotkaniem monotematycznym. Pierwszą konferencję PTMEiAA poświęcono toksynom, co pozwoliło spojrzeć na najczęściej wykonywane zabiegi iniekcyjne czasem z innej perspektywy. Wrześniowe spotkanie Laser & Energy Day w całości dotyczyło laserów oraz innych rodzajów energii wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Wybór tematu nie był przypadkowy, ponieważ oferta zabiegowa klinik medycyny estetycznej w dużej mierze bazuje właśnie na technologiach laserowych, które znajdują zastosowanie w leczeniu najczęstszych niedoskonałości skóry.

– Dziś rozmawiamy o urządzeniach, ponieważ większość klinik oferuje nie tylko zabiegi iniekcyjne, ale również zaawansowane technologie, a ich oferta zabiegowa wciąż rośnie. Słuchając opinii członków naszego stowarzyszenia oraz uważnie analizując ankiety po naszych wydarzeniach, wiemy na jakich tematach zależy lekarzom. Dziś również widzimy, że frekwencja jest duża, a uczestnicy dzisiejszej konferencji stanowią inną grupę lekarzy niż ci, którzy brali udział w pierwszej konferencji. Każdy wybiera dokładnie te tematy, które go najbardziej interesują i o to nam chodziłopowiedział nam dr Krzysztof Kaczyński, członek zarządu PTMEiAA.

Konferencja naukowo-szkoleniowa Laser & Energy Day została zorganizowana wspólnie z producentem i dystrybutorem urządzeń medycznych dla klinik medycyny estetycznej w celu poszerzenia wiedzy lekarzy. – Dzisiejsze wydarzenie mieliśmy przyjemność organizować wspólnie ze stowarzyszeniem PTMEiAA, a celem konferencji było poszerzenie wiedzy na temat urządzeń laserowych oraz innych urządzeń wysokoenergetycznych dla medycyny estetycznej. W trakcie dzisiejszej konferencji lekarze mieli możliwość zapoznania się z naszymi urządzeniami zarówno w zakresie laseroterapii od producenta Fotona. jak również innych urządzeń z oferty firmy BTLwyjaśniła Magda Michnicka-Rekowska, PR & Marketing Manager Działu Medycyny Estetycznej BTL Polska.

W konferencji wzięli udział uznani eksperci w dziedzinie laseroterapii.

Pierwszą sesję naukową otworzyła prof. dr hab. Irena Walecka, która przedstawiła przegląd nowości na temat laseroterapii w świetle Evidence Based Medicine. Dr n. med. Mariola Kunicka-Wolf opowiedziała o laserowych zabiegach odmładzających, a także poprawie kolorytu i tekstury skóry. W czasie wydarzenia poruszono też głośny ostatnio temat biostymulatorów. Nawiązał do nich w swojej prelekcji “Techniki łączone – laser Er:YAG plus biostymulatory” dr Włodzimierz Rosiński. Do Warszawy zaproszono również światowych specjalistów. Aż dwa wykłady wygłosił dr Ruben del Rio Gil z Hiszpanii, który podzielił się swoją wiedzą z zakresu usuwania zmian pigmentacyjnych przy użyciu laserów z ultrakrótkimi impulsami oraz nowoczesnych zabiegów laserowych na twarz będących alternatywą dla zabiegów iniekcyjnych.

Laseroterapia w świetle EBM

Wrześniową konferencję rozpoczęto naukowym wykładem poświęconym nowinkom ze świata laseroterapii, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w publikacjach medycznych. Jednym z motywów przewodnich całego wydarzenia była bowiem laseroterapia w świetle EBM. Podczas pierwszej sesji naukowej głos zabrał m.in. dr inż. Paweł Kniażewski, który omówił lasery w medycynie estetycznej okiem inżyniera. Z uwagi na charakter wydarzenia dużo czasu poświęcono jednak innowacjom. Najnowszym rozwiązaniom w kategorii terapii laserowych swoją prelekcję poświęcił m.in. Vlaho Krisper ze Słowenii. Jak tłumaczył, ewolucja technologii laserowych wynika z faktu, że pacjenci starają się uniknąć tak długiego okresu rekonwalescencji, jak i bólu oraz dyskomfortu podczas zabiegów.

– Technologie laserowe stale ewoluują. Obecnie klienci nie chcą ani przechodzić długiego okresu rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej, ani odczuwać bólu czy dyskomfortu w trakcie i po zabiegu. Pacjenci poszukują nieinwazyjnych metod leczenia i krótki musi być nie tylko okres rekonwalescencji, ale również czas zabiegu. Także liczba koniecznych zabiegów musi być mniejsza, ponieważ obecnie nie mamy czasu, pracujemy i żyjemy bardzo aktywnie. Ludzie chcą wyglądać młodziej i można powiedzieć, że technologia podąża za trendami, a trendy niejako są kształtowane przez nowości technologiczne. W efekcie tego pacjenci decydują, jakie zabiegi będą realizować – tłumaczył Vlaho Krisper z firmy Fotona Lasers.

Jak dodał Vlaho Krisper, to właśnie oczekiwania klientów wpływają na kolejne pojawiające się innowacje i rozwiązania. – My nastawiamy się na efekty długodystansowe, czyli np. na generowanie nowego kolagenu, natomiast mało inwazyjne zabiegi nie dają natychmiastowego pożądanego efektu, dlatego warto realizować serie zabiegów, aby osiągnąć wyraźny cel zabiegowy. Ważna jest również edukacja, ponieważ każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też warto stosować procedury zabiegowe wcześniej niż gdy jest za późno – podkreślił.

W programie konferencji Laser & Energy Day znalazły się oczywiście też innowacyjne zastosowania laserów, jak np. metoda stymulacji wzrostu włosów, której swoją prelekcję poświęcił dr Kingsley Mariadasan z Norwegii. Ekspert zaprezentował nie tylko szczegóły samej stymulacji laserowej, ale i uargumentował, dlaczego to właśnie zastosowanie laserów w stymulacji wzrostu włosów jest jego zdaniem jednym z najbardziej efektywnych sposobów na rozwiązanie problemu łysienia.

W swojej praktyce preferuję tę monotematyczną metodę dlatego, że po sesji zabiegów mogę jednoznacznie stwierdzić, czy to właśnie stymulacja laserowa powoduje oczekiwany efekt. Np. przy zastosowanie metod łączonych z preparatami nie możemy jednoznacznie stwierdzić, co było pozytywną przyczyną, a co nie zadziałało. Terapia ta prawidłowo prowadzona nie powoduje skutków ubocznych. Dodatkowo metoda ta jest nieinwazyjnym sposobem leczenia i nie powoduje skutków ubocznych, co doceniają moi pacjenci – powiedział dr Kingsley Mariadasan.

Dobór technologii laserowych

Harmonogram konferencji pozwolił przybliżyć słuchaczom również wiele innych kwestii, takich jak zabiegi łączone w obrębie twarzy, leczenie zmian naczyniowych czy leczenie powikłań po laserach. Głos na temat zabiegów laserowych okiem chirurga naczyniowego zabrał dr Jarosław Rządkowski. Podczas jednej z popołudniowych sesji dr Anna Jędrowiak odniosła się z kolei do jednego z coraz częstszych wskazań, jakim jest usuwanie tatuaży oraz makijażu permanentnego. Prelegentka w rozmowie z naszą redakcją zaleciła rozwagę przy decydowaniu się na tatuaż, zwłaszcza, że przy części z nich laserowe usuwanie jest ogromną ingerencją w skórę.

Popularność tatuażu wciąż rośnie, jak również możliwości usuwania niechcianych tatuaży są coraz większe. Nie należy zapominać jednak, że laserowe usuwanie tatuaży, a szczególnie kolorowych jest zawsze potężną ingerencją w skórę, gojenie tego obszaru trwa bardzo długo i wymaga też solidnej fotoprotekcji. Najtrudniejszymi i też najdroższymi do usunięcia są obszary kolorowe, a najbardziej ozdobione zielonym tuszem. Dlatego rekomenduję rozwagę przy decydowaniu się na zrobienie sobie tatuaży – zaapelowała dr Anna Jędrowiak.

Choć eksperci w dziedzinie laseroterapii zaproszeni do udziału w konferencji dużo mówili o innowacjach, wielu z nich odniosło się również do tematu wyboru technologii laserowych i ich wprowadzenia do gabinetu medycyny estetycznej. Nawiązał do niego m.in. Tomas Boleslavsky z Czech, który podczas konferencji wygłosił wykład na temat innych niż laserowe rodzajów energii wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Jak wyjaśniał później w rozmowie z naszą redakcją, istnieją trzy najważniejsze elementy w wyborze technologii.

Polski rynek jest rynkiem bardzo konkurencyjnym, nasyconym ogromną liczbą technologii laserowych i wysokoenergetycznych. Aby lekarze nie stracili głowy przy wyborze urządzeń do swojej kliniki czy gabinetu, nie powinni ślepo ufać reklamom i obietnicom. Powinni, po pierwsze, zasięgnąć opinii u innych niezależnych od firm lekarzy, którzy mają takie urządzenie, zapoznać się z danymi oraz badaniami klinicznymi, jak również samodzielnie przetestować takie urządzenie – przyznał Tomas Boleslavsky, dyrektor Działu Klinicznego w firmie BTL Aesthetics. – Ja mam doświadczenie kliniczne i gdy widzę nową technologię, czytam, zapoznaję się z parametrami i własnoręcznie próbuję. Lekarz, kupując urządzenie, inwestuje w swoje nazwisko, a jeżeli urządzenie się nie sprawdzi, ucierpi nazwisko lekarza – dodał.

Dobrym doradcą w doborze technologii laserowych nie jest na pewno ślepe podążanie za trendami. Więcej mówiła o tym podczas spotkania Laser & Energy Day dr Marta Tazbir. Lekarka podczas swojej prelekcji opowiedziała, jak wprowadzenie do gabinetu medycyny estetycznej nowoczesnych technologii zmienia oblicze marki. – Zabiegi, które oferujemy w naszych placówkach, nie powinny być wynikiem ślepego podążania za trendami na rynku medycyny estetycznej, należy je umiejętne dobierać do naszej populacji, do naszego rodzaju pacjenta. Nasze działania i nasz przekaz muszą być spójne z tym, co chcemy uzyskać od pacjenta i co chcemy mu dać. Poprzez edukowanie pacjentów wspólnymi siłami pacjent-lekarz czy klinika-pacjent możemy razem budować tę świadomość estetyczną i bazować przy okazji na tych nowoczesnych technologiach – wyjaśniła nam dr Marta Tazbir.

Jak dodała specjalistka, dobór odpowiednich zabiegów i technologii przekłada się na lepsze efekty leczenia, większe zaufanie ze strony pacjenta, a także jego satysfakcję, co tylko zbliża do nawiązania długofalowych relacji. – Zabiegi muszą mieć cel i wyraźne korzyści zdrowotne dla pacjenta, dlatego zabiegi w obecnych czasach mają charakter prozdrowotny i obejmują cały organizm. Bazujemy na badaniach klinicznych i tych nowoczesnych technologiach, a to wszystko razem powoduje, że nabieramy nawzajem zaufania, wchodzimy w dłuższą relację z pacjentem i możemy mu zaoferować coś więcej, wtedy pacjent jest też bardziej zadowolony i dłużej korzysta z naszych usług – tłumaczyła dr Marta Tazbir.

Laser & Energy Day z rekordową frekwencją

Konferencja Laser & Energy Day jako drugie wydarzenie z cyklu organizowanego przez PTMEiAA osiągnęła frekwencyjny sukces. Potwierdziła to w rozmowie z nami dr Edyta Adamczyk-Kutera, współorganizatorka konferencji i członkini zarządu PTMEiAA.

Kolejna nasza konferencja, kolejna rekordowa frekwencja. Popularność tego rodzaju wydarzeń wynika z odpowiedzi na potrzeby naszych członków. Uważnie studiowaliśmy ankiety pokongresowe oceniające poziom wykładów, jak również oczekiwania co do przyszłych aktywności stowarzyszenia. Pierwsza konferencja Toksyny była swego rodzaju testem, czy te deklaracje i wnioski miały rzeczywiste pokrycie. Okazało się, że jest zainteresowanie tego typu konferencjami i frekwencja jest absolutnie zadowalająca, biorąc pod uwagę konferencję Laser and Energy Day, a przede wszystkim czas, kiedy jest organizowana, czyli w okresie mocno nasyconym różnego rodzaju wydarzeniami w środowisku medycyny estetycznej. Dlatego jako PTMEiAA postanowiliśmy organizować nasz tradycyjny kongres oraz 2 konferencje monotematyczne – powiedziała nam dr Edyta Adamczyk-Kutera.

Jak się okazuje, nie tylko frekwencja podczas minionego wydarzenia była rekordowa. Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging odnotowała kolejny sukces, ponieważ wzrosła również liczba aktywnych członków stowarzyszenia. – Wydarzenia, które obecnie organizujemy i ich formuła cieszą się dużą popularnością, dziś odbyła się kolejna konferencja z frekwencją przekraczającą pierwotne założenia. Również nasze kolejne projekty i zapowiedzi edukacyjne tworzą taki dobry klimat wewnątrz stowarzyszenia i jestem przekonany, że takie działania aktywizują naszych członków. Wzrosła również wyraźnie liczba aktywnych członków i jest to liczba rekordowa w 30-letniej historii naszego towarzystwaprzyznał dr Waldemar Jankowiak, prezes PTMEiAA.

Zainteresowanie konferencją trwało aż do samego zakończenia rejestracji. PTMEiAA w jej organizacji wsparła firma BTL – Bardzo dziękuję firmie BTL, która zwróciła się do nas o współorganizowania takiej konferencji. Frekwencja po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania, do ostatniej chwili powiększaliśmy pierwotnie założoną liczbę uczestników. Bardzo się cieszymy, że przyjechali wykładowcy, którzy jeszcze nigdy nie byli w Polsce, a zainteresowanie uczestników dzisiejszym wydarzeniem trwało do ostatniego tematu w naszym programie. Bardzo dziękujemy uczestnikom, prelegentom, firmie BTL i zapraszamy na nasze kolejne monotematyczne konferencje, jak również na XXI Kongres PTMEiAA – powiedziała dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro, członkini zarządu i dyrektor organizacyjna PTMEiAA, inicjatorka i współorganizatorka konferencji.

We współpracy z Zatoką Piękna