XX Konferencja naukowo-szkoleniowa PTMEIAA i PSME w WarszawiePTMEiAA-XX-Konferencja-naukowo-szkoleniowa

W dniach 2-3 grudnia 2017 roku w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, w ramach kształcenia ustawicznego lekarza medycyny estetycznej, odbyła się XX, zorganizowana przez PTMEiAA i PSME konferencja naukowo-szkoleniowa. W konferencji wzięło udział około 100 uczestników, wykładowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski oraz firmy: Enecolis, Euroscalemed, ISO-LAB, Keymed, Korona, LEA FUTUR, MASSMEDICA, Medical Brokers, Metrum CryoFlex i Wydawnictwo Kwintesencja Sp. z o.o., których stoiska, jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Po przywitaniu uczestników przez dr. Andrzeja Ignaciuka, konferencja rozpoczęła się od wykładu dr. Bartłomieja Krynickiego, który omówił dziesięć nieświadomych błędów żywieniowych popełnianych w treningu personalnym. Następnym wystąpieniem była prezentacja dr Edyty Adamczyk-Kutery na temat roli kopromarkerów w medycynie przeciwstarzeniowej, zalecanej diagnostyki i protokołów terapeutycznych. Sesję kontynuował prof. Jerzy Gielecki, który omówił anatomię szyi i jej okolic w aspekcie medycyny estetycznej, a zakończyła dr Bożena Jendrysik, wykładem na temat technik łączonych w korekcji dolnej 1/3 twarzy i szyi z zastosowaniem nici liftingujących.

Drugą sesję przedpołudniową rozpoczął dr n. med.  Lubomir Lembas, który omówił chirurgiczną korekcję defektów estetycznych szyi. Temat kontynuowała dr n. med. Dorota Krzyżanowska-Gernand, która przedstawiła techniki iniekcyjne w korekcji defektów tej okolicy. Z kolei prof. Leonardo Longo (Włochy) wygłosił wykład na temat zastosowania technik laserowych w korekcji defektów estetycznych szyi i dekoltu. Sesję zakończył  dr Andy Pickett (Wielka Brytania), który omówił zastosowanie toksyny botulinowej w korekcji defektów estetycznych szyi.  

Po przerwie na lunch, pierwszą sesję popołudniową rozpoczęła dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska (WSZKIPZ), która przedstawiła fizjologię naskórka i skóry właściwej pod kątem zabiegów z medycyny estetycznej. Dr Shahram Ghanaati (Niemcy) omówił zastosowanie fibryny bogatopłytkowej w medycynie regeneracyjnej, a prof. Leonardo Longo, w swoim drugim wystąpieniu zgłębiał zagadnienie wpływu niewłaściwego stosowania technik laserowych na skórę. Dr Andy Pickett zaprezentował trzy najczęściej stosowane rodzaje toksyny botulinowej w medycynie estetycznej, różnice pomiędzy nimi i najlepsze zastosowanie ze wskazań estetycznych. Następnie dr n. med. Kamila Padlewska przedstawiła peelingi, które mają zastosowanie w korekcji defektów estetycznych szyi. Sesję zakończył wykład dr. Krzysztofa Kaczyńskiego, który omówił wyniki badania z użyciem plazmy w korekcji powiek górnych 

Drugą sesję popołudniową rozpoczął dr Andrzej Ignaciuk, który zaprezentował możliwości łączenia toksyny botulinowej z kwasem hialuronowym w korekcji defektów estetycznych twarzy.  Następnie dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro wygłosiła wykład na temat uciążliwego kaca w świetle Evidence-Based Medicine. 

Na zakończenie sobotniej konferencji odbyły się obrady okrągłego stołu dotyczące prezentacji prac związanych z rekomendacjami PTMEiAA, podczas których zaprezentowano postęp prac w następujących dziedzinach:

  • wypełniacze – trudne okolice: oko, gładzizna, skroń – lider grupy – dr Andrzej Ignaciuk;
  • toksyna botulinowa – zastosowanie w 1/3 górnej twarzy – lider grupy – prof. dr hab. n. med. Romuald Olszański; 
  • toksyna botulinowa – zastosowanie w 2/3 dolnych twarzy – lider grupy – dr Waldemar Jankowiak; 
  • laser CO2- wskazania w medycynie estetycznej – lider grupy – dr Piotr Sznelewski; hialuronidaza – wskazania w medycynie estetycznej – lider grupy – dr n. med. Ewa Skrzypek;
  • powikłania po wypełniaczach – lider grupy – dr n.med. Ewa Skrzypek .

W niedzielę, odbyła się część szkoleniowa konferencji, podczas której dr Piotr Sznelewski (Metrum CryoFlex) zaprezentował frakcjonujący laser ablacyjny CO2 – jeden ze złotych standardów terapii w medycynie estetycznej, dr Krzysztof Kaczyński (Nova Group) – plasmę BT w niechirurgicznej korekcie powieki górnej, dr Robert Kasperek (Keymed) – zastosowanie fibryny bogatopłytkowej w zabiegach medycyny estetycznej, dr Andrzej Ignaciuk (Massmedica) – odbudowę objętości środkowej części twarzy oraz sprawdzone i skuteczne metody augumentacji przy użyciu innowacyjnych wypełniaczy Cytosial Volume i Cytosial Deep i ponownie dr Piotr Sznelewski (Leafutur) – techniki łączone PRP+HA (Cellular Matrix). 

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging 2014