XIX Konferencja naukowo-szkoleniowa PTMEIAA i PSME w WarszawieW dniach 3-4 czerwca 2017 roku w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, w ramach kształcenia ustawicznego lekarza medycyny estetycznej, odbyła się XIX, zorganizowana przez PTMEiAA i PSME konferencja naukowo-szkoleniowa. W konferencji wzięło udział około 100 uczestników, wykładowcy z Włoch i Polski oraz firmy: Antiaging Institute Sp. Z O.O., Coherent Polska, Enecolis, ISO-LAB, Itp Biomedical Company, LEA FUTUR, Lm&Nt Lasers, Microwaves And New Technologies i Medical Brokers, których stoiska, jak zwykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Po przywitaniu uczestników przez dr. Andrzeja Ignaciuka, konferencja rozpoczęła się od wykładu prof. Eugenio Luigi Iorio (Włochy), który przedstawił nowe doniesienia na temat telomerów i ich związku z długowiecznością. Nastepnie prof. Vincenzo Aloisantoni (Włochy) omówił strategię modulacji przewlekłego stanu zapalnego. Kolejny wykład prof. Iorio dotyczył wolnych rodników i stresu oksydacyjnego oraz nowego spojrzenia na diagnozę, modulacje i implikacje kliniczne w medycynie estetycznej. Pierwszą sesję zakończył drugi wykład prof. Aloisantoni na temat otyłości brzusznej i jej wpływu na metabolizm z punktu widzenia lekarza estetyka. 

W sesji drugiej, prof. Fabrizio D’Agostino (Włochy) wygłosił dwa wykłady: pierwszy na temat korzyści integracji na bazie leucyny dla odtworzenia prawidłowego składu ciała w medycynie estetycznej, a drugi na temat korekcji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej i PEFS za pomocą metod treningowych, żywieniowych i integracji pokarmu. Z kolei prof. Aloisantoni, Przedstawił tzw. chronodietę, a w kolejnym wykładzie omówił enzym Heparanase – endoglikozydazę, która rozszczepia siarczan heparanu (HS), uczestnicząc w degradacji i przebudowie macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM), a występuje w aktywowanych makrofagach. 

W pierwszej sesji po przerwie na lunch, dr n. med. Karolina Skonieczna-Żydecka  zaprezentowała narząd bakteryjny, jakim są Macrobiota, będące gwarantem zdrowia człowieka, a w swoim drugim wykładzie, omówiła probiotyki i modyfikacje żywieniowe, konieczne w celu uzyskania dobrostanu organizmu. W tej sesji wysłuchaliśmy również wykładu dr Jadwigi Koniarek na temat modyfikacji epigenetycznych, które stoja na drodze do adaptacji człowieka lub choroby.

W ostatniej sesji sobotniej wystąpili: dr n. ekon. lek. med. Dorota Wydro, z dwoma wykładami: pierwszym na temat niezbędnego suplementu diety, jakim jest kwas gamma-linolenowy i drugim, zatytułowanym – czy Twoja praca sprawia, że tyjesz? W ostatnim wykładzie tej sesji, dr Piotr Sznelewski  omówił zastosowanie ultradźwieków w medycynie estetycznej. 

Po zakończeniu sesji naukowych, dr Andrzej Ignaciuk i dr Krzysztof Kaczyński przedstawili stan zaawansowania prac Rady Programowej PTMEiAA ds. Rekomendacji oraz omówiono bieżące sprawy organizacyjne towarzystwa.

W niedzielę, odbyła się część szkoleniowa konferencji, podczas której mgr Dominika Kuczyńska – Schulz (ISO-LAB) zaprezentowała nadwrażliwości pokarmowe u sportowców oraz ich wpływ na stan zdrowia i wydolność, a nastepnie omówiła interwencje dietetyczne po testach MRT i studium przypadków. Dr Andrzej Ignaciuk wyjaśnił zebranym, jak uniknąc powikłań przy stosowaniu toksyny botulinowej dla celów estetycznych, a dr n. med. Beata Dethloff (ITP) nowe urzadzenie Sono Queen czyli bezbolesna technologie HIFU do liftingu skóry. Część szkoleniową zamknął dr Piotr Sznelewski wykładem i pokazem na temat terapii łączonych z użyciem źródeł energii w medycynie estetycznej.

© Wszelkie prawa zastrzeżone Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging 2014